Výživa štěněte
V prvé řadě je třeba si uvědomit, že zanedbání výživy štěněte se může projevit v dospělosti jako nevratný problém (např. různé vývojové vady kostry).
Výživa štěněte do 1 roku života je z hlediska výživy nejdůležitější. Některá plemena psů během svého růstu mohou až 40x znásobit svoji hmotnost, což klade obrovské nároky na vyváženou stravu. Obecně platí, že větší plemena psů jsou, co se týče výživy, v období vývoje náročnější než malá a trpasličí plemena.
Výživa v období po porodu do 6 týdnů (do období tzv. odstavu)
V prvních dnech života štěňátka obstarává výživu matka svým mateřským mlékem, které je svým složením jedinečné a zabezpečuje štěňátkům tu nejdokonalejší výživu v prvních dnech po narození.
Pokud má fena hodně štěňat nebo má málo mléka, je možné je dokrmovat umělými náhražkami mateřského mléka, které nabízíme i v našem internetovém obchodě. V období 4 týdnů je vhodné štěňátkům přidávat nemléčné krmení, aby si na toto krmení začali včas navykat. Vhodné je menší množství namočených granulí nebo psí konzervy.
Výživa v období od odstavu do 1 roku
V 6 týdnech jsou již nároky štěňat na výživu tak náročné, že fena tyto potřeby svým mlékem nestačí zabezpečit, a proto musí štěňata přejít na běžnou stravu. V té musí dostat optimální poměr všech důležitých živin, zejména bílkovin, tuků, uhlohydrátů, vitamínů a minerálů. V této fázi dochází k největším požadavkům těla na vitamíny a minerály (hlavně vápník a fosfor), které se podílí na optimálním růstu kostí, šlach a svalů. Zejména u větších plemen se doporučuje minimálně v prvním roce krmit komerční plnohodnotná krmiva, která mají vyvážený poměr všech důležitých živin. Nezapomínejte, že jak vám pes naroste během prvního roku, tak bude vypadat už celý život. Často k nám do ordinace přicházejí majitelé psů, kteří si myslí, že pes je masožravec, proto by pro něj bylo nejvhodnější krmit ho jen masem. Zejména zaměstnanci jatek a masokombinátů mají tento způsob výživy v oblibě. Je to ale hluboký omyl. Jednak pes není plnohodnotný masožravec a jednak poměr vápníku a fosforu v mase je úplně obrácený ve prospěch fosforu než jaké jsou potřeby rostoucího psa. Často se proto stává, že špatnou výživou v tomto období dochází k různým deformitám dlouhých kostí, ale i jiných částí skeletu, které jsou již nevratné.
Na základě dlouholetých zkušeností je tedy krmení komerčními plnohodnotnými krmivy pro štěňata v této fázi růstu nejoptimálnější volbou. Doporučuje se krmit tak 4-6x denně, pak frekvenci postupně snižovat. V půl roce již pes může dostávat krmení 2x denně. Je nezbytné, aby pes měl neomezený přístup k vodě. Psi mají obecně poměrně citlivý zažívací trakt. Proto druh a složení krmení, pokud si na něj váš pejsek zvykne, neměňte příliš často a když, tak každou změnu provádějte postupně, během několika dní.
Nezapomínejte, že doma přichystanou stravou nemůžete složením a vyvážením živin nikdy konkurovat krmivům, jejichž výrobci se optimalizací živin zabývají celou řadu let. Důležitý není nejen dostatek živin, ale škodlivý může být i nadbytek některých vitamínů a minerálů (zejména vápníku, fosforu, vitamínu D atd.) Běžný zlozvyk majitelů psů je, že ke komerčním krmivům přidávají ještě minerální a vitamínové doplňky. V některých případech to může pejskovi i ublížit, ale hlavně je to úplně zbytečné, jestliže dáváte vhodné kvalitní krmivo.
Rozhodnete–li se přeci jen psa krmit domácí stravou, pak je vhodné ji doplňovat minerálními a vitamínovými doplňky, abyste zejména v období růstu štěněte zajistili dostatečný přísun všech důležitých substancí.