Blechy u psů - blechy u koček
Napadení psů a koček blechami je u nás nejčastější ektoparazitózu. Literatura uvádí, že až 70% svědivých kožních afekcí může být způsobeno napadením blechami.
Hlavním původcem této parazitózy je Ctenocefalides felis (tedy blecha kočičí). Tento druh blechy nacházíme jak u psů, tak u koček (až v 95% případech). Blecha psí (Ctenocefalides canis) je u nás vzácnější. Blecha kočičí může příležitostně napadat i člověka, zejména je-li majitel často v těsném kontaktu s napadeným zvířetem.
Blechy jsou bezkřídlý hmyz o velikosti 3-4mm. Třetí pár nohou mají přizpůsobený ke skákání.
Dospělci se živí výhradně krví. Krev saje jak sameček, tak samička několikrát denně. Jejich žaludek má obsah přibližně 0,5 ml, ale v případě potřeby může pojmout až několikanásobně vetší objem. Bleší trus nacházíme na zvířecím povrchu kůže v podobě malých zaschlých kapiček krve velikosti máku.
Samička klade vajíčka, která vypadávají do okolního prostředí. Po 4-12 dnech se vylíhne larva. Larvy prodělávají vývoj v blízkosti svého hostitele (napadeného zvířete), protože jejich hlavní potravou je trus dospělých blech, což je v podstatě nestrávená krev. Po určité době se larva zakuklí a vylíhne v dospělou blechu. Celý vývoj trvá asi 4-6 týdnů. Zajímavostí je, že dospělé blechy mohou přežít až 6 měsíců bez potravy. Tedy v prostředí, kde se až 6 měsíců nevyskytuje žádný z jejich hostitelů. V případě nutnosti jsou ale blechy schopny opustit svého přirozeného hostitele a napadnout hostitele jiného, např. člověka nebo jiné druhy zvířat.
Problémy, které blechy u napadených zvířat způsobují, jsou různé. Nejčastěji se napadení blechami projevuje svěděním (pruritus) a jím vyvolaným „drbáním“, zarudnutím pokožky, postupnou ztrátou chlupů, zhrubnutím kůže (lichenifikce).
V posledních letech je ale největším problémem u zvířat napadených blechami hypersenzitivní kožní reakce, tedy přecitlivělost na bleší kousnutí. Jedná se o přehnanou kožní reakci, která může být způsobená i kousnutím jediné blechy. Imunitní systém postiženého zvířete totiž přehnaně reaguje na bleší sliny. To se u napadených zvířat projevuje intenzivním a opakovaným svěděním a drbáním, následně zarudnutím kůže a ztrátou chlupů. U koček se příznaky napadaní blechami projevují obvykle méně výrazně.
Terapie a prevence při napadení blechami
Vzhledem ke složitému životnímu cyklu blech (vývoj přes larvu, kuklu, dospělce) je velice důležité pojmout jejich eliminaci komplexně. Nestačí tedy zbavit se blech pouze na napadeném zvířeti, důležité je zbavit se i všech vývojových stádií v okolí.
To znamená, zaměřit se na prostředí, kde se zvíře nejvíce vyskytuje (pelech, koberec, kde lehává atd.). Tyto věci je nejlepší vyměnit, neboť se velmi obtížně dezinfikují. Místnosti, kde se zvíře vyskytuje, je třeba vystříkat přípravky, které jsou účinné proti blechám. Nově jsou na trhu i přípravky, které se aplikují na napadené zvíře a působí i larvicidně (likvidují vývojová stádia blech).
Tyto přípravky jsou k dostání i v našem internetovém obchodě v sekci „antiparazitární přípravky“.