Odčervení u psů - odčervení u koček

Jednou z nejvíce rozšířených helmintoparazitóz u psů i koček je výskyt škrkavek ve střevě psů a koček.  Toxocara canis (škrkavka psí) je kosmopolitně rozšířená hlístice u psů. Toxocara cati (škrkavka kočičí) je kosmopolitně rozšířená hlístice u koček.

Tělo škrkavek je na řezu oválné. Psí škrkavky měří od 9 do 18 cm, kočičí škrkavky jsou dlouhé 6-10 cm. Nacházejí se v tenkém střevě. Samičky kladou silnostěnná vajíčka, která se vylučují střevem napadeného zvířete ven do okolního prostředí. Ve vnějším prostředí vajíčko 2-4 týdny dozrává a obsahuje již infekční larvu. Hostitel se nakazí pozřením zralého vajíčka, z něhož se ve střevě uvolní infekční larva. Ta se vstřebává do krve, putuje do jater a do plic. Odtud jsou larvy vykašlány a polknuty a následně teprve osídlují tenké střevo. Tomuto jevu se říká „enterohepatopulmonální migrace“. Pro toxokary je typická tzv. „somatická“ migrace. To znamená, že larvy se dostávají do velkého krevního oběhu a odtud do různých orgánů, kde žijí v hypobiotickém stavu („číhají na příležitost“) i několik let. U mláďat dochází hlavně k enterohepatopulmonální migraci, kde osídlení škrkavek končí v tenkém střevě. U dospělých se uplatňuje hlavně somatická migrace. Tyto somatické larvy se podílejí ve velké míře na rozšíření škrkavek. Škrkavka psí je schopná přenosu přes placentu a proto je téměř každé štěně napadené škrkavkami. Feny, které jsou nakažené před zabřeznutím mají v sobě somatické larvy uložené v různých orgánech. Během březosti dochází k hormonálním změnám, které se podílí na vyplavení somatických larev zpět do krve a přes placentu do štěňat. Takto se infikuje více než 95% štěňat. Po porodu jsou somatické larvy uvolňovány do mléčné žlázy, kde se prostřednictvím mléka opět dostávají do štěňat. Proto jsou obvykle postižena všechna štěňata ve vrhu. Toxocar cati (škrkavka kočičí) není schopna přenosu přes placentu, ale pouze přes mléčnou žlázu. K infekci koťat tedy dochází až po porodu, po pozření mateřského mléka.

Příznaky u postižených mláďat jsou nejčastěji výtok z nosu, očí, kašel, bolestivé a zvětšené břicho. U dospělých se často tato parazitóza projevuje nechutenstvím, apatií, matnou srstí, vyhublostí atd.

Terapie a prevence

Existuje celá řada vhodných preparátů na odčervení psů i koček. Pro mláďata jsou vhodné zejména odčervovací pasty, pro dospělé jedince jsou pak k dispozici tablety nebo různé preparáty. Ty se aplikují na srst a po vstřebání účinné látky do krve dochází ke zneškodnění škrkavek.

Vzhledem k tomu, že vajíčka škrkavek jsou schopna přežít opravdu extrémní podmínky, je jich v našem okolí velké množství a proto dochází u psů a koček k opětovné infekci tímto parazitem. Je proto třeba podávat odčervovací preparáty v pravidelných intervalech. To platí zejména u mláďat! Štěňata se odčervují od 10. dne po narození a v pravidelných 14 denních intervalech až do 3 měsíců věku. U koťat začínáme s terapií až od 14. dne (vzhledem k přenosu mlékem je vývoj škrkavek o pár dní posunut).

 

 Všechny účinné preparáty jsou k dostání i v našem internetovém obchodě v sekci “antiparazitární přípravky“.