Obezita u psů - obezita u koček
Obezita je definována jako patologický stav charakteristický nadměrným ukládáním tuku.
Většinou je způsobena příjmem energie, která je větší než kalorický výdej. Jen ojediněle jsou příčinnou obezity hormonální poruchy nebo léky, které způsobují zvýšenou chuť a žravost (polyfágie). Dle posledních průzkumů je výskyt obézních jedinců v populaci domácích zvířat cca 30 % a přibližně 50% trpí nadváhou. Zvířata jsou v určitých etapách různě náchylná k obezitě. Velmi málo zvířat mladších dvou let trpí nadváhou. S vyšším věkem pravděpodobnost vzniku obezity stoupá, zejména vzhledem k postupně se snižující pohybové aktivitě.
U kastrovaných zvířat (sterilizovaných zvířat) je také vznik obezity pravděpodobnější. U kastrovaných zvířat dochází ke snížení pohybové aktivity a bazálního metabolismu, které jsou podmíněné změnou hladiny pohlavních hormonů. Energetický výdej kastrovaného zvířete je tedy menší a s tím musí souviset i snížení krmné dávky. Jestliže zvíře dostává po kastraci stejnou krmnou dávku jako před tímto zákrokem, je vznik obezity většinou otázkou času. Mnoho lidí se domnívá, že po kastraci zvíře začne automaticky tloustnout, ale neuvědomují si, že se sami na tomto nabývání hmotnosti podílí tím, že dávají stejné množství krmiva jako před kastrací.
Plemenná predispozice obezity byla zjištěna zejména u labradorského retrívra, zlatého retrívra, kolie, šeltie, kokršpaněla, dlouhosrstého jezevčíka, beagla a baseta. Na rozdíl od psů jsou nečistokrevné kočky mnohem častěji obézní než šlechtěná zvířata. Naprostá většina případů obezity je tedy způsobena překrmováním spolu s nedostatkem pohybu. Bylo zjištěno, že nadváha se vyskytuje více u zvířat krmených doma připravenou stravou než zvířata krmená komerčními krmivy. To je dáno hlavně vysokou kalorickou hodnotou doma připravovaných jídel.
Obezita často mnohými lidmi nebývá považována za nijak závažný stav, který narušuje zdraví psa nebo kočky. Opak je ale pravdou. Kdybych měl v tomto článku vypsat vše, čím obezita negativně ovlivňuje zdravotní stav zvířete, byl by tento článek o několik stránek delší.
Nejčastější problémy související s obezitou
Vyjmenujme si tedy alespoň nejčastější problémy, které vznikají v souvislosti s obezitou. Větší náchylnost k infekčním onemocněním, vznik nádorových bujení, poruchy pohybového aparátu, kardiovaskulární problémy, zvýšené riziko při chirurgických zákrocích, u koček zvýšený výskyt močových kamenů a následná neprůchodnost močových cest, jaterní poruchy, cukrovka (diabetes mellitus), kožní onemocnění atd. Je toho opravdu hodně, co obezita negativně ovlivňuje, a proto je nezbytné brát ji vážně. Pokud chcete vašemu zvířeti ušetřit nejrůznější zdravotní komplikace, snažte se ho před obezitou uchránit.
Diagnostika obezity
Nejčastěji se obezita posuzuje vizuálně odhadem a prohmatem tukové tkáně. U normálního psa můžeme snadno nahmatat žebra a při pohledu shora vidíme zřetelně zúžený pas. U psa je tuk ukládán hlavně v podkoží v krajině hrudní a bederní, dále pak v dutině břišní. U koček se tuková tkáň ukládá hlavně v podkoží v krajině břišní a v dutině břišní. Proto mají obézní kočky na spodní straně břicha většinou volný tukový polštář. Většina zdravých neobézních koček váží 3,5–6 kg. Kočka vážící mimo toto rozpětí je pravděpodobně obézní. Výjimku tvoří samozřejmě robustní plemena koček (mainská mývalí, norská lesní, samci britské modré atd…)
Existují nejrůznější tabulky, kde můžete porovnat váhu Vašeho zvířete s optimální váhou pro dané plemeno. Nejlépe a nejobjektivněji posoudí kondici Vašeho zvířete Váš veterinární lékař. Majitel, který svého psa nebo kočku vidí každý den, je jen obtížně schopen posoudit, zda jeho zvíře už má nadváhu nebo se ještě jedná o normální kondici.
Léčba a prevence obezity
Pokud chceme, aby léčba obézního jedince byla úspěšná, musíme dbát na dvě nejdůležitější zásady:
1. Omezení příjmu energie
2. Zvýšený pohyb
Omezený přísun energie je možný buď snížením krmné dávky nebo speciálními dietami. Snížením krmné dávky snížíme sice přísun energie, ale snížíme také přísun minerálů a vitamínů, takže tento způsob se nedoporučuje uplatňovat dlouhodobě. Speciální diety jsou většinou koncipované pro dlouhodobé užívání a jsou z tohoto pohledu zcela bezpečné. Tato krmiva zabezpečují dostatečný přísun všech důležitých látek při omezeném přísunu energie. V těchto krmivech se často uplatňují tzv. balastní látky, které vzbuzují pocit sytosti, ale střevem projdou aniž by jejich energie byla zvířetem ve větší míře využita. V našem e-shopu je k dispozici několik velmi kvalitních veterinárních diet pro redukci hmotnosti od osvědčených výrobců. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že tyto diety fungují velice dobře, ovšem za předpokladu, že majitel zvířete pečlivě dodržuje tento dietní režim bez přídavných pamlsků.
Druhá zásada – pravidelný pohyb v kombinaci s dietou zvyšuje na jedné straně úbytek tukové tkáně a na druhé straně zabraňuje jejímu opětovnému nadměrnému ukládání. Nejvhodnějším pohybem u obézních zvířat je pravidelná chůze (30 – 60 minut denně), která se může postupně zrychlovat. O něco obtížnější je zabezpečit pravidelný pohyb u koček. Pravidelná chůze na vodítku ovšem ani u koček není nemožná. Dále je vhodné kočku podporovat v pohybu nejrůznějšími hračkami a hrami.