Onemocnění kloubů u psů

Obecně jsou problémy a onemocnění kloubů a pohybového aparátu psa jedním z nejčastějších důvodů návštěvy veterinární ordinace. Týká se to hlavně větších plemen nad 20 kg a plemen temperamentních či pracovních psů (ohaři, němečtí ovčáci, dobrmani, rotvajleři, retrívři atd.). Důvody, proč psi mají problémy s klouby, jsou různé. Některé není chovatel schopen ovlivnit (vrozené a vývojové vady), některé naopak může sám do značné míry psovi, ať již přímo či nepřímo, způsobit.

Předcházet obezitě

Stejně jako u lidí je největším nepřítelem kloubů vysoká hmotnost. Musíme brát v úvahu, že když pes, který by měl vážit 40 kg, přibere během pár měsíců například 5 kg, je to vzhledem k jeho celkové hmotnosti dvojnásobný procentuální nárůst hhmotnosti, než když to porovnáme například s člověkem, který váží 80 kg a přibere 5 kg. Zátěž kloubů je pak daleko větší.
Ze statistik vyplývá, že přibývá psů, jejichž hmotnost je vyšší než odpovídá příslušnému plemeni, a proto i onemocnění kloubů jsou statisticky častější. Výživa obecně hodně úzce souvisí s klouby a pohybovým aparátem, a to jaké pes bude mít klouby, můžeme částěčně ovlivnit i podávaným krmením. V naší ordinaci doporučujeme u psů větších a aktivních plemen nešetřit na krmení alespoň první dva roky. Investice do krmení se časem vrátí v podobě úspor za léčbu nejrůznějších kloubních problémů v pozdějším věku. Z krmiv doporučujeme superprémiové značky, které obsahují minerály, vitaminy i látky podporující kloubní výživu, a není potřeba psovi během fáze růstu při krmení tímto krmivem podávat žádné doplňky. Pozitivní zkušenosti máme hlavně se značkami Hill´s, Royal Canin, Eukanuba, Purina ProPlan, které je možné koupit i na webu www.veterina-litomysl.cz. Další způsob, jak předcházet kloubním problémům, je nepřehánět to s aktivitou štěněte do cca 12-16 měsíců, dokud není ukončen vývoj kostí, kloubů, šlach a vazů. Nadměrnou zátěží v raném věku můžete způsobit abnormální vývoj některých pohybových struktur a  vyvolat různé kloubní problémy.

Pohyb s rozumem

Nadměrná zátěž (běh vedle kola) během prvního roku života u velkých plemen může zhoršit vývoj kyčelních kloubů a vyvolat problém zvaný dysplazie kyčelního kloubu, jehož význam je u velkých plemen za posledních 10 let fenomenální.
Pokud se přecejen u vašeho psa nevyhnete problémům s klouby, co nejrychleji je řešte s veterinářem. Metod, jak to řešit, je celá řada. K dispozici jsou rozličné léky pro kloubní výživu (např. Cartilan plus, Alavis MSM) i sofistikované  chirurgické metody.