Rakovina u psů
Fena
Je možné předejít rakovině reprodukčních orgánů tím, že psa necháme vykastrovat? Můžeme tak předejít i rakovině mléčných žláz?
U fen jsou nejčastějším nádorem nádory na mléčné žláze. Bylo zjištěno, že naprostá většina nádorů je podmíněna samičími pohlavními hormony (estrogeny). Ze statistik vyplývá, že pokud se nechá fena vykastrovat ještě před prvním háráním (kolem 6. měsíce věku), je výskyt rakoviny mléčné žlázy až o 90 % nižší, než u nekastrovaných fen. Samozřejmě jiné typy rakoviny - nádorů - kastrací neovlivníme (kromě nádorů dělohy a vaječníků). S ohledem na nejčastější výskyt nádorů mléčné žlázy je ale kastrace ze zdravotního hlediska rozhodně vhodná.
Zabráníme vzniku rakoviny tím, že přerušíme u feny vejcovody?
Jak plyne z výše napsaného, podvázáním vaječníků feny (z důvodu nechtěných štěňat) nezabráníme vzniku rakoviny. Metoda kastrace, kdy se podvážou jen vaječníky, je v podstatě ze zdravotního hlediska zcela bez významu a z chovatelského hlediska je hodně diskutabilní. Fena sice nezabřezne, ale ostatní příznaky hárání se neztratí. To může chovateli způsobovat problémy tím, že se mu za jeho fenou budou stále dobývat psí nápadníci, protože pro ně bude stále atraktivní. Nejvhodnějším typem kastrace je minimálně odstranit zcela vaječníky, ale ještě vhodnější je odstranit společně s vaječníky i dělohu. Touto metodou kastrujeme i na našem pracovišti a musím ze zkušeností potvrdit, že výskyt nádorů na mléčné žláze u takto kastrovaných fen je minimální.
Pes
Rakovina - vznik a příčiny
Vznik rakoviny je velice složitý proces, který je předmětem dlouhého a usilovného zkoumání jak u lidí, tak u psů. Naprostá většina nádorů vzniká z jedné jediné buňky, která prodělá tzv. mutaci a začne se nekontrolovaně množit. Během dne v organismu vznikne poměrně velké množství takových buněk. Imunitní systém organismu ale tyto buňky vychytává a likviduje a tím organismus chrání. Existuje domněnka, že při správné funkci imunitního systému by se neměla v těle nádorová buňka množit. To, že vznikne nádorová změna je většinou dáno tím, že buď selže imunitní "čistící systém" nebo že se v organismu vytvoří veliké množství těchto špatných buněk a organismus se s tím nestačí vypořádat. Výskyt rakoviny je častější u starších psů, což zřejmě souvisí s horší funkcí imunitního systému. Onemocnět rakovinou ale samozřejmě může i mladý pes.
Příčin vzniku rakoviny je celá řada a jsou do značné míry ještě neprozkoumané. Je mnoho látek v našem prostředí, které mají na svědomí častější mutace buněk a tím i rakovinné účinky. Spousty látek, které každodenně do organismu dostaneme a které nejsou ani identifikovatelné, mají tyto účinky.
Druhy rakoviny
Existuje mnoho druhů rakoviny. U fen je nejčastější rakovina mléčné žlázy, u psů rakovina prostaty. U velkých plemen jsou velice časté nádory kostí. Druhy nádorů obecně se dělí na zhoubné a nezhoubné neboli maligní a benigní. Zhoubné nádory většinou tvoří metastázy, nezhoubné většinou ne. Další dělení je většinou závislé na tom, z které tkáně nádor vzniká (tukové, vazivové, kostěné, nádory různých orgánů atd.)
Najdete-li u psa bulku
Při výskytu každé bulky by majitel měl jít k veterináři a domluvit se na dalším postupu. Nejbezpečnější je samozřejmě každou bulku odstranit.
Vyšetření při podezření na rakovinu
Druhy vyšetření jsou různé. Nejprůkaznější vyšetření je tzv. histologické vyšetření, kdy se odebere kousek nádorové tkáně a pod mikroskopem se vyšetří. Tak se nejlépe stanoví typ a druh nádorových buněk a může se nejlépe zvolit léčba.
Prevence před rakovinou psa
U psů bohužel žádná opravdu účinná prevence neexistuje a to hlavně z důvodu, že neznáme všechny možné příčiny a látky, které rakovinu mohou způsobovat.